Maroc à Cheval

 

Wyprawy konne (i nie tylko) po Maroku

  1. pl
  2. en

1. Jak dobrze trzeba jeździć konno

 

Nie trzeba mieć odznak, papierów instruktorskich i nic z tych rzeczy. Żeby pojechać na rajd i czuć się swobodnie i pewnie trzeba mieć opanowaną jazdę w trzech chodach i trzymać się stabilnie w półsiadzie w galopie.  Ważne jest by umieć trzymać dystans od drugiego konia.

Nasze konie nie ponoszą, są energiczne, ale nie ma problemów z ich zatrzymaniem. Nie boją się również samochodów, quadów, spadających liści, wiatru, innych zwierząt. Są opanowane i przyzwyczajone do rajdów.

Nie galopujemy długo, robimy szybkie galopy, ale na krótkich odcinkach. Możemy też podzielić grupę na dwie, jeśli ktoś będzie czuł się niepewnie - dlatego zawsze mamy dwóch przewodników na koniach.

Były u nas osoby, które pierwszy raz pojechały w teren u nas i również sobie świetnie poradzili. 

Warto mieć otwartą głowę, zaufać swojemu koniowi i słuchać przewodnika.

 

2. Co zabrać na rajd i jak się spakować.

 

Wszystkie bagaże jadą samochodem, nie przytraczamy nic do konie, możecie więc spakować się dowolnie w walizkę lub plecak. 

Z doświadczenia wiemy, że na rajdzie nie potrzeba wielu rzeczy i bagaż podręczny powinien wystarczyć.

 

Nie musicie brać całego sprzętu jeździeckiego - sztylp, sztybletów - zwykłe tenisówki czy adidasy sprawdzą się równe dobrze, szczególnie w okresie letnim. 

Z rzeczy niezbędnych lub wyjątkowo przydatnych, trzeba pamiętać o:

 

  1. śpiwór (na Saharę i w okresie marzec-kwiecień nad Oceanem trzeba wziąć cieplejszy, odpowiedni na temperatury 10 stopniowe, a na Saharę nawet do 0 stopni). 

  2. latarka (najwygodniejsza będzie czołówka). Czasem księżyc tak świeci, że jest w ogóle niepotrzebna, ale w bardziej chmurne noce bardzo się przyda.

  3. klapki - idealne do mycia się i jako zmiana obuwia po jeździe

  4. krem z filtrem - rekomendujemy wziąć 30 lub 50, niezależnie od pory roku.

  5. nakrycie głowy - typu czapka z daszkiem, chusta

  6. okulary przeciwsłoneczne - chronią nie tylko przed słońcem, ale przed piaskiem podczas galopów i wiatru

  7. powerbank - kilka dni jesteśmy bez prądu

  8. gotówka - najlepiej euro - w zależności od rajdu, w cenie nie mamy posiłków, które jemy na mieście pierwszego i ostatniego dnia. Poza tym warto przeznaczyć coś na olejek arganowy, przyprawy czy ceramikę - na coś co Wam się spodoba i chcielibyście zabrać ten kawałek Maroka ze sobą.

 

 

3. Gdzie śpimy

 

Na długich rajdach nad Atlantykiem pierwszą i ostatnią noc spędzamy w riadach, czyli typowych marokańskich hotelach z dziedzińcem pośrodku.  Znajdujemy stylowe i sprawdzone miejsca w dobrym standardzie. 

 

Na Saharze, oprócz dwóch nocy w riadzie spędzamy dwie noce w dużych namiotach berberyjskich.

 

Resztę nocy spędzamy w namiotach. Mamy namioty jedno i dwuosobowe

4. Co jemy

 

Na rajdzie gotuje nasz kucharz. Śniadania mamy raczej w stylu francuskim z dodatkiem oleju arganowego, masła orzechowego czy jajek na pomidorach.

Lunch zabieramy ze sobą na konie (każdy dostaje jakąś wspólną część do schowania do sakwy). Jemy makaron lub ryż z sałatkami, rybami i jajkami.

Na kolację mamy tagine (duszone mięso z warzywami) i harirę (zupę z soczewicy , ciecierzycy), czasem szaszłyki.

 

Wszystkie produkty są świeże i lokalne, kupowane w dniu przyrządzania.

Gotuje specjalnie też dla wegetarian, damy radę też dla wegan.

 

W przypadku specjalnych diet musimy wiedzieć wcześniej, żebyśmy mogli się przygotować.

5. Czym różnią się trasy, gdzie i kiedy jechać.

 

Prosty podział jest na pory roku - późna jesień i zima to czas by odwiedzić pustynię. Temperatury w dzień są nadal przyjemne (od 30 stopni w listopadzie do 18 w styczniu). Noce natomiast chłodne, ale dobry śpiwór całkowicie rozwiązuje problem.

 

Od marca do końca października, to czas na Atlantyk.  Wiosna jest ciepła z temperaturami ok. 20 - 25 stopni, lato jest cieplejsze, ale wietrzne, miesiące jesienne to nadal temperatury ok 30 stopni, ale dużo chłodniejsze wieczory. 

 

Trasa Atlantycka jest lepsza w cieplejszym okresie, z uwagi na to, że wiatr od Oceanu mocno schładza powietrze.

 

Trasa korytem reki jest świetna na wiosnę, ponieważ w głębi lądu nie wieje i jest dużo cieplej. 

 

Obie trasy nad oceanem pozwalają na galopy po plażach. Jednak kapanie się z końmi uzależnione jest od pogody - teoretycznie możliwe jest w każdym miesiącu, ale o ile lato jest pewne, to wiosna i jesień mogą być za zimne.

6. Loty i bilety

 

Daty rajdów ustalamy pod bezpośrednie loty z Polski.  Obecnie tylko Wizzair lata bezpośrednio do Maroka (na trasie Warszawa - Marrakesz).

 

Pomagamy w kupnie biletów, jeśli ktoś ma takie życzenie.

Grupę zbieramy przed wylotem - staramy się poznać wszystkich wcześniej i zebrać razem jeszcze w Polsce.

7. Maroko - kraj muzułmański - bezpieczeństwo, ceny, kultura, alkohol

 

Maroko jest bardzo otwarte na turystów i jest oceniane jako najbezpieczniejszy kraj w Afryce.

 

Nie ma problemów z chodzeniem po ulicach w krótkim rękawku czy spodenkach, jak również w kostiumie kąpielowym na plaży. Szczególnie region nadmorski jest mocno liberalny i przyzwyczajony do luźniejszych obyczajów turystów. Nie ma też problemu z chodzeniem samotnym kobiet. 

Należy jednak zachować rozsądny umiar - zbyt krótkie spodenki, czy zbyt odsłonięta bluzka na ulicy mogą wzbudzić niesmak mieszkańców.

 

W kwestii bezpieczeństwa - kraj nie jest zagrożony atakami terrorystycznymi, a na ulicach jest sporo policji czuwającej nad bezpieczeństwem turystów. Co więcej na naszych rajdach przebywamy w rejonach mało uczęszczanych, więc ryzyko związane z terroryzmem jest stanowczo mniejsze niż w Europie.

Również rejon saharyjski jest bezpieczny. Popularne opinie o porwaniach, nagabywanych blondynkach wynikają z niewiedzy i stereotypów.

 

Marokańczycy są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów.  Jednak różnice kulturowe mogą często prowadzić do nieporozumień. Handel dla nich to część kultury. W miejscach ze straganami na pewno będziecie namawiani na kupno towarów. I jeśli nie jesteście zainteresowani wystarczy ten brak zainteresowania okazać. Wchodźcie do sklepów i wdawajcie się w rozmowę, jeśli faktycznie chcecie coś kupić. Targowanie się to również element kultury i jest dla nich zupełnie normalne. Podawanie zbyt wysokiej ceny na początku nie jest chęcią okradzenia turystów, ale rozpoczęciem negocjacji. 

 

Alkohol w Maroku można kupić w większym sklepach typu Carrefour w dużych miastach. Alkohol jest drogi.  Na rajd staramy się zaopatrzyć w wino na kolację. Jeśli więc chcecie mieć więcej alkoholu i nie chcecie go przywozić z Polski, możecie nam powiedzieć wcześniej.

 

8. Co zawierają nasze ceny.

 

W cenie mamy wszystkie zakwaterowania w hotelach, transporty, wyżywienie, konie, przewodników,  transport bagaży.

 

Dodatkowym kosztem są bilety lotnicze (koszt w graniach 500 - 800 zł) oraz ubezpieczenie (ok. 50 - 80 zł).

 

Magda 

+48 502 548 819

+212 654 318 911

Brahim 

+212 662 788 974

 

magda@marocacheval.com

 

Essaouira - Sidi Kauki - Maroko